Po świątecznych wypiekach nadal nie mam dość, aby zrobić jakieś fajne ciasto dla siebie i mojej rodziny. Obiecałem, że nie będzie tutaj wiało nudą, więc w jakimś stopniu chcę spełnić moją obietnicę. Ciasto Shrek jest dość popularne, już od pewnego czasu chodziło za mną, żeby je zrobić. Jest bardzo dobre, najbardziej smakuje mi pianka z galaretki agrestowej z delicjami. :) Ciasto jak widać jest kolorowe i przyjemne dla oka. Ja upiekłem je w tortownicy, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ciasto zrobić w normalnej, prostokątnej formie.
Składniki (tortownica 28 cm) :
Biszkopt :
- 4 jaja
- 1/2 szklanki cukru
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Masa budyniowa z soczkiem Pysio :
- 800 ml soku Pysio zielonego
- 2 budynie waniliowe
- 200 g (1 kostka) masła
Pianka z galaretką :
- 400 g śmietanki 30 %
- 2 galaretki w kolorze zielonym (użyłem agrestowej)
Ponadto :
- 2 galaretki zielone
- 2 paczki Delicji
Wykonanie :
Biszkopt :
- Oddziel białka od żółtek, następnie białka ubij na sztywną pianę, pod koniec dodając cukier. Do piany wlej po kolei żółtka, miksując krótko po każdym dodaniu.
- Przesiej i wymieszaj ze sobą mąkę pszenną i ziemniaczaną. Do masy dodaj mąkę i wymieszaj całość delikatnie łyżką.
- Ciasto przelej do tortownicy. Piecz biszkopt w 160 st. przez ok. 30 minut. Po wyciągnięciu odstaw do wystygnięcia.
Masa budyniowa :
- Z 800 ml odlej 1 szklankę. Dodaj do niej 2 budynie i wymieszaj. Pozostały sok zagotuj. Odlany sok z budyniem wlej do gotującego się Pysia i cały czas mieszaj, aż budyń stanie się gęsty. Odstaw do ostygnięcia.
- Miękkie masło utrzyj mikserem, a następnie dodawaj stopniowo zielony budyń. Zmiksuj całość do połączenia się składników. Masę wyłóż na upieczony biszkopt i włóż do lodówki.
Pianka z galaretką :
- Zielone galaretki rozpuść w 500 ml gorącej wody (o połowę mniej, niż na opakowaniu). Odstaw do całkowitego ostygnięcia. W tym czasie ubij śmietankę i pod koniec ubijania wlej tężejącą już galaretkę. Zmiksuj do połączenia.
- Biszkopt z budyniem wyciągnij z lodówki i poukładaj na masie budyniowej dookoła Delicje. Na to wylej całą piankę z galaretką i wygładź powierzchnię. Ciasto znów schowaj do lodówki.
- Rozpuść kolejne 2 galaretki w 500 ml gorącej wody. Kiedy galaretka zacznie tężeć wylej ją na wierzch ciasta. Całość schłódź w lodówce do momentu zastygnięcia galaretki.
Smacznego :-)
Miało już nie być typowych postów w klimacie wielkanocnym, ale znalazłem czas, żeby sfotografować jeszcze babkę drożdżową, która tym razem została zrobiona przez moją mamę. Może, żeby ją upiec jeszcze na święta to już troszkę za późno, ale zawsze można pooglądać zdjęcia, które (według mnie) wychodzą mi coraz lepiej. Z przepisu powstają 2 babki na patelnię ok. 25 cm średnicy.
Składniki (masło, drożdże i jaja powinny być w temp. pokojowej, więc trzeba je wyciągnąć z lodówki wcześniej, żeby się ogrzały) :
- 100 ml ciepłego mleka
- 50 g świeżych drożdży
- 370 g mąki pszennej
- 40 g cukru
- szczypta soli
- 3 jaja
- 150 g masła
Wykonanie :
- W misce rozetrzyj drożdże z 1 łyżą cukru, potem dodaj połowę mleka oraz 1 łyżkę mąki. Wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia pod przykryciem na 10-15 minut.
- Do wyrośniętego rozczynu dodaj resztę mleka, cukru, przesianą mąkę i sól. Wszystko wymieszaj. Dodawaj stopniowo jajka mieszając drewnianą łyżką (lub miksując hakiem do ciasta) całość. Po wymieszaniu wyrabiaj ręką ciasto przez ok. 10 minut.
- Do ciasta dodaj miękkie masło i wyrabiaj dalej przez ok. 10 minut, aż ciasto będzie lśniące i nie będzie się lepiło. Przykryj ściereczką i odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto uderz ręką, żeby pozbyć się powietrza i zagnieć na stolnicy w kulę.
- Ciasto podziel na 2 części i wyłóż nimi nasmarowane masłem i oprószone bułką tartą foremki.
- Foremki z ciastem przykryj i na 40 min. odstaw do wyrośnięcia, żeby podwoiło swoją objętość.
- Babki piecz w 180 stopniach przez ok. 25 minut. Po upieczeniu babki wyjmij z foremek odwracając je do góry nogami.
Smacznego
Ostatni już przepis typowo wielkanocny przed świętami. Jak zawsze jestem ze wszystkim na ostatnią chwilę. Tym razem jest to typowa, tradycyjna babka marmurkowa o smaku waniliowo-czekoladowym. Bardzo ładnie wyrasta i jest przepyszna. Dodatkowo takie dwukolorowe ciasto fajnie wygląda na talerzyku i sprawia, że wszyscy mają ochotę je zjeść. Przepis pochodzi z moich wypieków. Na zakończenie chciałbym życzyć wszystkim moim czytelnikom, których przybywa coraz więcej, abyście spędzili swoje święta w gronie najbliższych Wam osób. No i żeby wszystko co sobie zaplanowaliście (włącznie z ciastami) wyszło idealnie.
Składniki :
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 225 g masła
- 1 szklanka cukru
- 4 jaja
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
- pół szklanki mleka
- 120 g gorzkiej czekolady
Wykonanie :
- Mąkę i proszek do pieczenia przesiej i wymieszaj z solą.
- Masło utrzyj mikserem z cukrem, aż uzyskasz puszystą masę. Do utartego masła dodawaj po jednym jajku, miksując po każdym dodaniu. Do powstałej masy dodaj pół łyżeczki ekstraktu waniliowego i zmiksuj całość.
- Do masy dodaj na przemian mąkę z mlekiem, miksując za każdym razem na małych obrotach tylko do wymieszania składników.
- Czekoladę roztop w kąpieli wodnej (czyli nad garnkiem z gotującą się wodą ustaw miskę z czekoladą i poczekaj, aż czekolada się rozpuści). Ciasto podziel na 2 części i do jednej dodaj roztopioną czekoladę, zmiksuj.
- Formę keksową wysmaruj masłem i oprósz mąką. Do formy wyłóż na zmianę masę jasną i masę ciemną. Po wyłożeniu widelcem zrób w cieście zygzaki.
- Babkę piecz w 160 stopniach przez ok. 70 - 80 minut, aż patyczek wsadzony w ciasto będzie suchy.
Smacznego
Nie będę się rozpisywał jak pyszne jest to ciasto i jak to wszyscy walczyli ze sobą w moim domu o ostatni kawałek. Po prostu trzeba je upiec. Ta nazwa ciasta nie jest przypadkowa. Ciasto jest bardzo pyszne.
Składniki :
Ciasto :
- 50 dag mąki pszennej
- 25 dag (1 kostka) margaryny
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 15 dag cukru pudru
- 5 jajek
- 3 łyżki śmietany
- 20 dag orzechów włoskich
- powidło śliwkowe
- 20 dag cukru zwykłego
Masa budyniowa :
- 1/2 l mleka
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 szklanka cukru zwykłego
- 2 i 1/2 łyżki mąki pszennej
- 2 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
- 25 dag masła
- 2 kieliszki wódki (opcjonalnie)
Wykonanie :
Ciasto :
- Przesianą mąkę z margaryną i proszkiem do pieczenia drobno posiekaj na stolnicy. Żółtka utrzyj z cukrem pudrem i dodaj do posiekanych składników z trzema łyżkami śmietany. Zagnieć ciasto i włóż na chwilę do lodówki.
- Z 5 białek ubij na sztywno pianę dodając pod koniec 20 dag cukru. Orzechy posiekaj drobno nożem.
- Schłodzone ciasto podziel na 3 równe części. Upiecz 3 placki (osobno każde) według tego schematu : na blachę ciasto, na ciasto powidło śliwkowe, na powidło piana z białek, na pianę posiekane orzechy. Zrób tak z każdą z trzech części podzielonego ciasta (trzeba powidło, pianę i orzechy podzielić na 3 części również). Każdy placek piecz w temperaturze ok. 170 stopni przez jakieś 40 minut. Po ostygnięciu placek wyciągnij z blachy, aby piana stwardniała.
Masa budyniowa :
- Z 1/2 l mleka odlej większe pół szklanki. Resztę mleka zagotuj z cukrem waniliowym. Do odlanego mleka wsyp szklankę cukru zwykłego, 2 i 1/2 łyżki mąki pszennej, 2 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej i 2 żółtka. Składniki rozmiksuj i wlej do gotującego się mleka ciągle mieszając, aż zgęstnieje. Odstaw do wystygnięcia.
- Wystudzony budyń utrzyj z 25 dag masła (można pół kostki masła i pół margaryny Kasi). Na koniec można wlać do masy 2 kieliszki wódki.
- Masą przełóż placki i wstaw na chwilę do lodówki.
Smacznego !
Dzisiejszy przysmak nie jest zdecydowanie deserem, ale przestawiony przepis jest świetnym dodatkiem do mięs i wędlin. Jest to coś co spokojnie można wykonać na wielkanocne śniadanie, coś w rodzaju sałatki, ale też niekoniecznie. Taką kombinacje chrzanu z jajami i majonezem chętnie zjadam z kanapkami, a na Wielkanoc z babką drożdżową. Jeśli ktoś nie lubi zwykłego, ostrego chrzanu, koniecznie powinien spróbować tego przepisu, ponieważ tutaj chrzan smakuje nieco łagodniej i jest bardzo smaczny.
Składniki :
- 2 małe słoiczki chrzanu (ja użyłem tego)
- 10 jajek ugotowanych na twardo
- łyżka cukru
- 4 łyżki majonezu (można trochę więcej)
Wykonanie :
- Ugotowane i ostudzone jajka obierz ze skorupki.
- Żółtka oddziel od białek (jajka są ugotowane). Utrzyj ze sobą dokładnie żółtka i cukier. Dodaj ze słoika chrzan i ucieraj dalej. Dodaj majonez i utrzyj wszystko razem. Na koniec dodaj starte na grubej tarce białka i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Gotowy chrzan przełóż do słoiczków i trzymaj w lodówce.
Smacznego :)
Niestety, ale szkoła spowodowała, że ostatnio mam coraz mniej czasu na pieczenie, nawet tych najprostszych słodyczy. Przez cały tydzień liczę tylko na weekend, lub jakąś dłuższą przerwę od nauki. Żeby tylko do Wielkanocy a potem to już z górki. Dobrze, tyle o moich wewnętrznych roztargnieniach, dzisiaj mam dla Was przepis, który przywiozłem ze sobą z Warszawy, kiedy byłem tam ostatnim razem. Jest to bardzo proste ciasto składające się z gotowych płatów ciast francuskich i kremu na bazie śmietanki kremówki i jogurtu Danio. Całość posypana jest płatkami migdałów i posypką czekoladową dla fajniejszego efektu. Ja nie dodawałem do cukru, ale po schłodzeniu masa jednak nie jest słodka, więc proponuje posłodzić trochę śmietankę podczas ubijania, chyba, że ktoś woli wersję mniej słodką.
Składniki na formę 22 x 38 cm :
- 4 płaty ciasta francuskiego (np. z Biedronki)
- 500 ml śmietanki kremówki 30 %
- 5 serków Danio waniliowych (lub śmietankowych)
- kilka łyżek cukru (opcjonalnie)
- migdały, posypka na wierzch
Wykonanie :
- Ciasto ułóż w formie. Odkrój część ciasta, tak by pasowało ono do dna formy. Odkrojone części schowaj, można zrobić z nich np. ciasteczka. Z pozostałymi płatami ciasta zrób to samo. Każde ciasto piecz w osobnej formie, do momentu aż będzie rumiane. Na opakowaniu z ciasta powinno pisać ile ma się piec. U mnie ok. 25 min w 160 stopniach, ale to zależy od piekarnika jaki posiadasz. Upieczone ciasta ostudź.
- Kremówkę ubij z cukrem (jeśli dodajesz). Do ubitej już śmietany dodawaj stopniowo zawartość serków miksując powoli do połączenia się składników.
- Gotową masą przełóż ciasta. Na wierzch dodaj mniej masy, a więcej na niższe warstwy.
- Gotowy placek przyozdób płatkami migdałów i posypką. Ciasto schłódź w lodówce przez chwilę.
Smacznego :)
Następny przepis z zeszytu mojej mamy, tym razem jest to smakowity makowiec. Swój lekko żółty kolor zawdzięcza żółtkom, które są w cieście. Makowiec jest mięciutki i wilgotny, czyli taki jaki uwielbiam. Do przepisu użyta jest masa makowa ze skórką pomarańczy kupiona w sklepie, można dodać do niej rodzynki, orzechy co kto lubi. Z przepisu powstaną 2 makowce o długości ok. 35 cm. Ciasto ładnie wygląda przyprószone cukrem pudrem, lub polane lukrem :)
Składniki :
Ciasto :
- 2 szklanki mąki pszennej
- 120 ml letniego mleka
- 100 g roztopionego, przestudzonego masła
- 4 żółtka
- 30 g drożdży świeżych
- 5 łyżek cukru
- szczypta soli
- 1 łyża spirytusu lub wódki (opcjonalnie)
- 1 opakowanie cukru waniliowego
Masa makowa :
- 750 g masy gotowej masy makowej z kandyzowaną skórką pomarańczy
- 2 łyżki powidła śliwkowego
Wykonanie :
- Na początek zrób rozczyn z drożdży, z podanych składników odejmij te na rozczyn. Aby go zrobić musisz do niedużego garnuszka pokruszyć drożdże i zasypać je 1 łyżką cukru. Wlej do drożdży ok. 1/2 szklanki ciepłego (ale nie gorącego !) mleka. Dodaj jakieś 6 łyżek mąki, tak aby rozczyn miał konsystencję śmietany. Wymieszaj, żeby nie było grudek. Gotowy zaczyn odstaw na 20 - 30 minut w ciepłe miejsce, aby rozczyn podwoił swoją objętość.
- Do gotowego rozczynu dodaj resztę składników i wyrób na gładką masę. Do ciasta ciągle wyrabiając dodawaj powoli stopione masło i znowu wyrabiaj, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne.
- Gotowe ciasto przykryj lnianą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na godzinę.
- Podczas rośnięcia ciasta zrób masę makową. Do kupionej, gotowej już masy dodaj 2 łyżki powidła i wymieszaj.
- Wyrośnięte ciasto wyłóż na obsypaną mąką stolnicę i podziel na 2 części. Każdą z nich cienko rozwałkuj na prostokąty i zachowując odległość 2 cm od brzegów wyłóż na ciasto masę. Ciasto zwiń ciasno w roladę po linii krótszego boku. Końcówki zlep.
- Każdy z makowców przenieś na posmarowany olejem papier do pieczenia i owiń go dwukrotnie pozostawiając ok. 1 cm luzu pomiędzy papierem a ciastem. Makowce przełóż na blachę w sporych odstępach od siebie, podwiń otwarte końce rulonów i ostaw do wyrośnięcia na 15 minut.
- Makowce piecz w 190 stopniach przez 40 minut, do momentu, aż będą miały złotobrązowy kolor (który będzie wyraźnie widać przez papier). Radzę jednak sprawdzić, czy ciasto jest upieczone, bo różnie to bywa z piekarnikami :) Gotowe makowce rozetnij z papieru i przestudź. Można polać lukrem.
Smacznego !